Upcoming Events

Dec 6

December Meet & Eat: From Strawberry Shortcake to He Man

J. J. Sedelmaier will screen a specially edited reel of his work (Geico He Man, other ads and TV animation) and discuss process.

Register Now

Jan 11

Hermes Call for Entries

Mark your calendar for the Hermes Call for Entries.

Feb 7

February Meet & Eat: Where Digital Marketing is Headed

Speakers David Griner of Adweek and Allison Mertzman of RGA are on the front lines of digital transformation.

Register Now

Public Announcements

 

2018 Mercury Honorees & Trophy Winners

 

2018 Mercury Honorees

We're pleased to announce the 2018 Mercury Honorees!  They will be recognized at the May 15th Mercury Awards & Volunteer Appreciation Ceremony at Moraine Country Club. Trophy winners are in bold.

Best Magazine Rep

  • Evelyn Yaus - Housetrends Magazine
  • Natasha Baker - Dayton Magazine
  • Rich Finnegan - Cox Media Group Ohio
  • Shirley Winterhalter - Local Flavor and REACH

     

Best Newspaper Rep

  • Amanda Massey - Cox Media Group Ohio
  • Cory Earl - Dayton Business Journal
  • Erin Murdock - Cox Media Group Ohio
  • John Halsey - Cox Media Group Ohio
  • Maria Betts - Cox Media Group Ohio
  • Mary Cook - Cox Media Group Ohio
  • Mauricio Bach - La Vanguardia Spanish Newspaper
  • Roger Mackall - Cox Media Group Ohio

     

Best Outdoor Rep

  • Alison Schwartz - Lamar Advertising of Dayton
  • Carla Stone - Lamar Advertising of Dayton
  • Jena Powell - Huntington Outdoor Advertising
  • Matt Tolle 
  • Nick Keyes, Jr. - Key-Ads, Inc.

 

Best Radio Rep

  • Andy Lawrence - Alpha Media Dayton
  • Dan Covey - Alpha Media Dayton
  • Dawn Spitler - Cox Media Group Ohio
  • George Janky - iHeartMedia Dayton
  • Kevin Payne - Cox Media Group Ohio
  • Luke Dennis - WYSO
  • Sally McNamara - Cox Media Group Ohio
  • Susan George - Alpha Media Dayton
  • Todd Lucas - Cox Media Group Ohio
  • Tony Peters - WSWO Oldies 97.3FM

 

Best TV/Cable Rep

  • Amy Robertson - WDTN and WBDT
  • Andy Holt - WDTN and WBDT
  • Brad Kestner - Cox Media Group Ohio
  • Clancy Burke - FOX45
  • Deb Purman - Cox Media Group Ohio
  • Diane Hansen - Spectrum Reach
  • Jeff Schroeder - Spectrum Reach
  • Kerry Maloney - Cox Media Group Ohio
  • Lindsay Lauterbach - Cox Media Group Ohio
  • Mary Brann - Spectrum Reach
  • Sally McNamara - Cox Media Group Ohio
  • Shawn MacIntyre - Cox Media Group Ohio
  • Terri Hunter - WDTN and WBDT

 

Best Media Buyer

  • April Pollock - C-3 Group
  • Danielle Deramo - JSI | Just Say It! 
  • Helen Mumaw - The Ohlmann Group
  • Linda Ohlmann Kahn - The Ohlmann Group
  • Mike Pickard - M-P Advertising

 

Best Audio/Video Production Rep

  • Andrew White - Indigo Life
  • Brian Mercer - Boom Crate Studios
  • Jay Hain - Hain Technical
  • Jim Hausfeld - The Ohlmann Group
  • Kelly Mercer - Boom Crate Studios
  • Kristy Osborn - Cox Media Group Ohio
  • Mike Kurtz - UD Media Production Group
  • Mitch Baker - Boom Crate Studios
  • Patrick Johnston - Cox Media Group Ohio
  • Richard Penner - Video Works of Dayton
  • Rick Davis - DH Productions
  • Sam Manavis - ManaVision
  • Scott Tipton - Cox Media Group Ohio
  • Tyler Back - Mitosis

 

Best Photography Rep

  • Brian Douglas - BD Stills
  • John Rossi - John Rossi Photography
  • Julie Noeth - Walling Photography
  • Louie Ferraro - Bella Photographics
  • Mark Werle - School of Advertising Art
  • Martin Biel - AGI Studios
  • Nick Falzerano - Nicholas Studios
  • Patrick Johnston - Cox Media Group Ohio
  • Robin Feld - Robin Feld Photography
  • Shana Lloyd - Goodness & Grace

 

Best Fulfillment/Mail House Rep

  • Alesia Campbell - Yeck Brothers Company
  • Chris McClellan - Yeck Brothers Company
  • Glenda Abston - Oregon Printing Communications
  • Lorelei Wahlrab - Yeck Brothers Company
  • Mark Kuns - DMS Ink

 

Best Large Format/Signage/Exhibit Company Rep

  • Bob Brogan - Fleet Graphics
  • Bre McConnell - Sign Dynamics
  • Brian Curry - SpeedPro Imaging
  • Chris Charles - Think Patented
  • Jane McCoy - The Digital Fringe
  • Misty Boyd - Exhibit Concepts
  • Rick Dobson - Insignia

 

Best Printer Rep

  • Alesia Campbell - Yeck Brothers Company
  • Ben Carter - Creative Impressions
  • Dale Lunce - Think Patented
  • Dennis Riggs - Promotional Spring
  • Glenda Abston - Oregon Printing Communications
  • Jeff Osborne - Progressive Printers
  • Judd Plattenburg - Oregon Printing Communications
  • Michele Miller - Cox Media Group Ohio
  • Mike Toth - Think Patented
  • Traci Miller - Progressive Printers
  • Wayne Funk - Promotional Spring

 

Best Ad Specialties Rep

  • Gary Hashart - The Ohlmann Group
  • Gary Poeppleman - Champion Apparel & Promotions
  • Jessica Baker - Four Ambition
  • Keli Klorer - LIZard Apparel & Promotions
  • Mary Cook - Cox Media Group Ohio
  • Matt Mock - Safeguard
  • Rhonda Fisher - Edge Point Promotions

 

Best Print/Specialties Buyer

  • Cheryl Bucholtz - Brimstone and Fire
  • Gary Haschart - The Ohlmann Group
  • Matt Mock - Safeguard
  • Stephanie Falzerano - JSI | Just Say It 

 

Best Ad Agency Rep

  • Andrea Hubler - The Ohlmann Group
  • Chris Wilguess - LMG
  • Danielle Deramo - JSI | Just Say It 
  • Danielle Phillips - LMG
  • David Bowman - The Ohlmann Group
  • Jayne McDougall - McDougall Marketing Communications
  • Mike Pickard - M-P Advertising
  • Sam Parker - Sam Parker Consulting
  • Tom Immen - Real Art
  • Tyler Back - Mitosis

 

Best Social Media Rep

  • Brian Glass - Cox Media Group Ohio
  • Erin Bakara - School of Advertising Art
  • Evelyn Ritzi - The Ohlmann Group
  • Grace Jones - Dayton Children's
  • Kayla Bradstreet - O'Neil & Associates
  • Leah Moon - JSI | Just Say It 
  • Mary Cook - Cox Media Group Ohio

 

Best Digital Rep

  • Aaron Brewer - Cox Media Group Ohio
  • Brad Kestner - Cox Media Group Ohio
  • Chip Beale - Cox Media Group Ohio
  • Eric Ditmer - Jetpack
  • Kerry Maloney - Cox Media Group Ohio
  • Mary Cook - Cox Media Group Ohio
  • Melissa Fowler - Campus Suite
  • Mike Blackney - The Ohlmann Group
  • Todd Korab - Cox Media Group Ohio
  • Tyler Back - Mitosis

 

Educator of the Year

  • Brian Petro - School of Advertising Art
  • Irene Dickey - University of Dayton
  • Jessica Barry - School of Advertising Art
  • Kelly Mercer - School of Advertising Art
  • Laura Hutchens  - Kettering Fairmont High School
  • Mark Werle - School of Advertising Art
  • Sara McCatherine - AAF-Dayton
  • Scott Dawson - Clark State Community College

 

Newcomer of the Year

  • Aryn Landes - Magnetic Mobile
  • Evelyn Ritzi - The Ohlmann Group
  • Holly Lutes - Cox Media Group Ohio
  • Hunter Rupp - Boom Crate Studios
  • Jake Rhinehart - Boom Crate Studios
  • Jessica Robinson - Lamar Advertising of Dayton
  • Kirby Johnston - Mitosis
  • Kirsten Marshall - The Ohlmann Group
  • Maria Betts - Cox Media Group Ohio
  • Molly Boatman - Public Health-Dayton & Montgomery County

 

Mike Fariello Unsung Hero Award

  • Andy Nick - Real Art
  • Christy Mauch - Better Business Bureau of Dayton/Miami Valley
  • Emily Sears Cox Media Group Ohio
  • Fred Tuzzi
  • Glenda Abston - Oregon Printing Communications
  • Jason Farmer - Synchrony Financial
  • Judd Plattenburg - Oregon Printing Communications
  • Julie Young - Sparkbox
  • Mike Kurtz - UD Media Production Group
  • Mitch Baker - Boom Crate Studios
  • Pat Parrish - Parrish Creative
  • Sara Farr - School of Advertising Art
  • Sue Sloneker - Cox Media Group Ohio
  • Terri Hunter - WDTN and WBDT

 

Vendor of the Year

  • Dawn Spitler of Cox Media Group Ohio

 

 

Thanks to our sponsor